Senin için buradayım!

Birbirimizden ilham alabiliriz; hadi bana soru sor.

Hülya Eser Sulu

Astronomi ve Uzay Bilimleri

VAN

Yaşadığımız toplumun tabusunu yıkmış bir kadın olarak

alanda kız çocukların

nelerle karşılaşacaklarını

tahmin ediyorum.

Sizlere destek olmak istiyorum; çünkü ben de sizin gibi biriyim.

Sevgi Balcıoğlu

Biyo-Kimya

ELAZIĞ

Kadınlar ve kız çocuklar son yıllarda hızla gelişen biyo-kimya alanında daha çok yer almalılar. Geleceğe yön vermek için bugünün kız çocuklarının yanındayım.

Burçin Mutlu-Pakdil

Astrofizik

ARIZONA-ABD

"Nereden geldik, nereye gidiyoruz?", "Evrendeki yerimiz ne?", "Evrende yalnız mıyız?" gibi soruların cevabını merak eden bir kız çocuksan ve bu soruların cevabını yap-boz parçalarını biraraya getirircesine sabırla bulmak istiyorsan benim alanıma yönelebilirsin.

Aslıhan Ünsal

Yüksek Enerji

Astrofiziği Mühendisliği

İSTANBUL

"Evrende yalnız olup, olmadığımızı merak ediyor musun? Eğer bu ve benzeri evren ile ilgili soruların cevabını merak ediyor ve bu sorulara cevap bulmamıza yardımcı olmak istiyorsan Astronomi ve Uzay Bilimleri alanında bir araştırmacı olabilirsin. Ben de, sen bu yola çıkarken sana eşlik edebilirim.

Reyhan Dursun

Mekatronik ve AR-GE Mühendisliği

KOCAELİ

Bir kız çocuğun eğitim alması demek geleceğin başarılı ve ilham veren kadınlarının yetişmesi demek!

Kız çocukların STEAM eğitimi alması sadece biz kadınlara değil bütün insanlığa iyi gelecektir;  yanınızdayım.

Dilek Gürsoy

Yapay Kalp

Cerrahisi

NEUSS-Almanya

Kalp cerrahi bölümü estetik, titizlik ve narinlik gerektiren

bir alan. Aynı zamanda

bir yönüyle çok vicdani bir iş. Kadınlar ve kız çocuklar bu alanda elbette başarılı olabilir. Formül şöyle: Korkmayın ve her zaman en yükseğe ulaşmayı hedefleyin!

Özge Boğa

Moleküler Biyoloji &

Genetik

KOCAELİ

Hayalinizi yaşayın, çünkü nefes alamadığınız anlarda hayaliniz yanı başınızda olacak ve size yeniden ayağa kalkabilmeniz için güç sağlayacak. Benim her yolum hayalime çıktı, hayalim her zaman benim yanımdaydı. Umarım sizde, size nefes olacak bir hayale ve o hayali gerçekleştirecek cesarete sahipsinizdir!

Yeliz Yiğit

Oyun Yazılımı

İSTANBUL

Ne de olsa cinsiyet eşitsizliği bir yazılım hatası ve birkaç satırlık kod kadar canı var; ancak bir gün yorulup da ümitsizliğe düşersen şunu hatırla: Senin geçtiğin yollardan geçmiş, "Korkma, diren, gücüne inan!" diye seni yüreklendirecek bir kadının ayak izleri mutlaka orada.

O ayak izlerinden biri de benimki, buradayım ve her zaman yanındayım.

Şirin Saygılı

Yazılım

İSTANBUL

Kadın sayısının bariz şekilde az olduğu yazılım sektöründeyim. İyi bir yazılımcının kadın ya da erkek olan değil; çalışkan ve öğrenmeye hevesli insan olduğunu bilen biriyim.

Birlikte çok çalışırsak toplumdaki yanlış algıları düzelteceğimize ve ülkemizden dünya çapında başarılı yazılımcılar ve ürünler çıkarabileceğimize inanıyorum. Yazılımla ilgili merak ettiklerin için buradayım.

İlke Ercan

Elektronik Mühendisliği-Fizik

MIDDELBURG-Hollanda

Sürdürülebilir bir gelecek yaratmamızda teknolojik gelişmelerin rolü çok büyük. Değişen dünyada kadınların da söz sahibi olması için kız çocuklarının teknolojiye yön verecek çalışmalar yapmaları çok önemli. Hep birlikte daha eşit bir gelecek yaratabiliriz.

Serra Örey

Biyolojik Okyanus Bilimi-

Deniz Biyoloğu

BREMEN-Almanya

Çevrendeki kadın meslektaş ve arkadaşlarla dayanışmak çok değerli. Gitmek istediğin yollardan geçenlere danışmaktan çekinme. Ama verilecek kararın sonuçları en çok seni etkiliyorsa: Yine en çok senin fikrin önemli! Mesela, sana en uygun mesleğin hangisi olduğunu, en iyi sen bilirsin. Şunları düşün: Yetişkin hayatında, günlerini ne yaparak ve ne gibi bir ortamda geçirmek istersin? Cinsiyetine göre değil; karakterine, önceliklerine ve becerilere göre bir seçim yap.

Burcu Tepekule

Bulaşıcı Hastalıklar ve Epidemiyoloji

ZÜRİH-İsviçre

Yapılmış bir işi eleştirmek her zaman o işin kendisini yapmaktan çok çok daha kolaydır, o yüzden etrafınızda her zaman düşünmeden yorum yapan çok insan olacak. Bu yorumlar çalışmalarınız hakkında olacağı gibi yaşınız, cinsiyetiniz, dininiz, etnik kimliğiniz gibi başarınızdan bağımsız birçok şey hakkında da olabilir. Unutmayın ki siz bütün sıfatlarınızdan bağımsız olarak istediğiniz her şeyi başarabilirsiniz. Kimsenin yorumlarının sizi hedefinizden alıkoymasına izin vermeyin.

burcu-tepekule-benim-steam-agim-2020.jpg

Cemre Uçaryılmaz

Moleküler Biyoloji &

Genetik

BALIKESİR

“Moleküler biyoloji okuyup da ne yapacaksın?”, “Bilim de neymiş?” diyenlere inat “sen” i oluşturan DNA’nın yapısını, okuduğun şeylerin beyninde nasıl algılandığını, annen-baban kahverengi gözlüyken senin nasıl yemyeşil gözlerin olduğunu, kanseri nasıl tedavi edebileceğini merak ediyorsan; bu yolda adım atabilmen için hazırım, elinden tuttum seni bekliyorum!

Fatma Gözde Çilingir

Moleküler Ekoloji &

Doğa Koruma

ZÜRİH-İsviçre

Sorgulamaktan, merak etmekten, gülmekten ve birbirinizle dayanışmaktan hiç vazgeçmeyin :)

Deniz Karagülle

Coğrafi Bilgi Sistemleri

LOS ANGELES-ABD

Kızlar, en temel gerçeği sakın aklınızdan çıkarmayın. Geleceğinizin tasarımı; hayatınız, gelmek istediğiniz nokta, üretecekleriniz sadece ve sadece sizin elinizde. Her gün bir şeyler öğrenin; dünden daha fazla üretin ve her zaman kendinize güvenin. Yapacaklarınıza inanın; çünkü etki alanınız sizin farkında olduğunuzda çok daha fazla olacak ve bu dünyanın buna ihtiyacı var. Dünyanın kadınların güçlü yaratıcılığına ve üretkenliğine ihtiyacı var!

Seda Salar

Sinirbilim, Hafıza Oluşumu, Epilepsi, Nörofizyoloji, Elektrofizyoloji

NÜRNBERG-Almanya

Hayalleriniz ne kadar büyükse, sizi o kadar ileri götürürler.

O yüzden istemekten, hayal etmekten ve gerçekten yürümek istediğiniz yolu aramaktan asla korkmayın.

Ve yılmayın; çünkü aşılamayacak gibi görünen zorluklar karşınıza hep çıkacaklar. Önemli olan bakış açınız. Kadınlar olarak hep beraber çok daha güçlüyüz. Kafanızdaki soruları gelin bilimin ışığı ile beraber çözelim.

İzel Yıldız

İnşaat Mühendisliği

İSTANBUL

Merhaba kız kardeşlerim! Bulunduğum sektörde kadın sayısı oldukça az. Çoğu zaman insanlar eğitimi aldığım bölümü söylediğimde yargılıyor. Artık bu algıyı yıkmanın zamanı geldi :)

Biz kadınlar istediğimizde her şeyi en iyi biçimde yapabileceğimizi kanıtladık ve kanıtlamaya devam edeceğiz. Gelin bütün bu algıları, “Ama sizin şantiyelerde ne işiniz var?” tarzı cümleleri hep beraber yıkalım. Her zaman cesur ve başarılı

olmanız dileğiyle...

Beyda Altunbaş

Fizik Mühendisliği &

Uydu ve Roket Yazılımı

İSTANBUL

Eğer hayallerin bulutların da üstündeyse, "Uydu veya roket nasıl tasarlanır?", "Çalışma prensipleri nelere dayanır?" gibi sorulara sahipsen ve STEAM alanlarında eğitim görmek istemene rağmen aklında hala soru işaretleri varsa hiç telaşlanma. Soru işaretlerini giderip kendi yolculuğuna adım atman için yanında olacağım.

Sude Beşkardeş

Moleküler Biyoteknoloji ve

Biyoinformatik

İSTANBUL-MİLANO

Deney tüpünün içindeki DNA bulutuna baktığınızda aslında hepimizin eşit olduğunu anlayacaksınız.

Biz, kurduğumuz her hayali gerçekleştirebilecek güçteyiz; şimdi bunu göstermenin

tam zamanı!

Ezgi Sarı

Biyoloji ve

Moleküler Biyoloji

ANTALYA-NEW YORK

Bilim, kadınlarla güçlüdür. Cinsiyetiniz, yapmak istediğiniz hiçbir şey için engel değildir. Eğitimden ve bilimden asla vazgeçmeyin ve size yapamazsın diyenlere yaptıklarınızla

cevap verin.

Lale Güngördü

Moleküler Biyoloji ve

Genetik

GRONINGEN-Hollanda

Size yapamazsın diyenleri dinlemeyin; istediğiniz her şeyi başarabilirsiniz yeter ki hayal edin!

Unutmayın bilimin ışığında geleceğe yön verecek olanlar bizleriz! 

Ezgi Karaca

Yapısal Biyoloji

İZMİR

Moleküler makinelerin dünyasına adım atmak için bir e-mail uzağındayım; bana soru sormaktan çekinme.

Elif Polat

Tıp

İSTANBUL

Ne yaşarsanız yaşayın, çok değerli olduğunuzu unutmayın. Hiçbir zaman kendinizi eksik

ya da yetersiz hissetmeyin. İsterseniz her şeyin en güzelini yapabilirsiniz. Bir de lütfen, ne olursa olsun okuyun, çalışın. Farklılıklara saygılı, kendini pek çok alanda geliştirmiş, kendi ayakları üzerinde duran, sorgulayan, fikirlerini savunan, hoşlanmadığı şeylerden uzaklaşan, eleştiren, korkmayan ve özgürlüğünü eline almış kadınlar olarak yetişmeniz umuduyla.

İrem Sezdi

Uzay Mühendisliği

İSTANBUL

Kendini keşfetmeye çalışırken çevrenden gelen önyargılara ve yanlış yönlendirmelere maruz kalıyor olmak çok zor; biliyorum. Ama yalnız olmadığını hatırla! Bir bilim topluluğunda yer alarak ilham vermekten, dünyayı güzelleştirecek uzay teknolojileri geliştirmeye kadar; yapabileceğin şeylerin sınırını belirlemek de senin elinde.

benim-steam-agim-edanur-sirin.jpg

Edanur Şirin

Fizik

BURSA

Fizik, her şeydir. Evrende bildiğiniz en uzak ve en büyük şeyden tutun da, bir atomun hangi parçacıklardan oluştuğuna kadar her şeyi fizikle anlayabilir, bilinmezleri keşfedebilirsiniz. İhtiyacınız olan ve bu yolda size eşlik edecek yegane şey merakınız. Etrafınızdaki insanlara rağmen, kendinizi keşfetmeniz ve hayalleriniz doğrultusunda kendi yolunuzu çizmeye cesaret edebilmeniz için buradayım.

benim-steam-agim-elif-yolcu.jpg

Elif Yolcu

Moleküler Biyoloji ve Genetik

İSTANBUL

Hayal kurun ve

hayallerinizin sınırı olmasın. Çünkü bilimin de bir sınırı yok ve bu sınır araştıran, sorgulamaktan çekinmeyen, öğrenmeye hep açık olan, işini şansa bırakmayan ve hep çok çalışan biz kızlar sayesinde genişleyecektir. Gelecek biziz!

Ben de rol model olmak istiyorum!

Kız çocukların ilham alacağı kadın rol modellerin, geleceğin rol modelleri için büyük bir ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Eğer siz de kız çocukların eğitime katılımı için bir şeyler yapmak istiyorsanız sizi de aramızda görmekten büyük mutluluk duyarız.

Geleceğim STEAM alanında çalışan kadınları için bugünün kız çocukları!

arrow&v

Irmak Sah

Moleküler Mikrobiyoloji

DIJON-Fransa

Karşına yapamayacağını, başaramayacağını söyleyenler her zaman çıkacak. Kimi
engeller ise belki kelimelerden daha zorlayıcı olacak.

Ama hiçbir zaman unutma,
“vazgeçmemek/yılmamak” senin gücün ve o kadar güçlüsün ki karşında durabilecek hiçbir
engel yok. O yüzden şimdi aklındaki soruları silme zamanı ve ben de bunun için buradayım.
Aklına takılan her konuda sana destek olmaya hazırım!

irmak-sah-benim-steam-agim.JPG

Emine Gülmez

Fizik ve Astrofizik

İSTANBUL

İçinde yaşadığımız evreni bütünüyle anlamaya çalışmak oldukça zorlu, fakat bir o kadar da eğlenceli bir süreçtir.

Bu yolculukta bazen çok kısa bir sürede hızla yol alacağız, bazen de günlerce hatta belki de aylarca tek bir noktada takılıp kalacağız. Ama ne olursa olsun çalışıp her şeyin üstesinden geleceğiz. Kendinize inanın, başarılı olmakta ısrarcı olun ve herhangi bir konuda desteğe ihtiyacınız olduğunda lütfen benimle iletişime geçin.

Bilimin kızlara ihtiyacı var!

emine-gulmez-benim-steam-agim.jpg

Benim STEAM Ağım

Güniz Sokak. No:22/2

Çankaya, Ankara

benimsteamagim@gmail.com

Tel: +(90) 312 427 00 20

0551 032 6427

  • Siyah Instagram Simge
  • Siyah Facebook Simge
  • Siyah YouTube Simgesi

İletişime geçelim!

© 2019 by Benim STEAM Ağım

  • Siyah Instagram Simge
  • Siyah Facebook Simge
  • Siyah Heyecan Simge
  • Siyah YouTube Simgesi
  • medium-logo