Nedir?

“Benim STEAM Ağım” girişimi kız çocuklar için eğitim alanında tasarlanan ilk çevrimiçi ağ girişimidir!

Bu ağ ile toplumsal cinsiyet eşitliğini temel alan bir eğitim, meslek seçiminde kız çocukları Bilim (Science), Teknoloji (Technology), Eğitim (Education), Tasarım (Art) ve Matematik (Math) alanlarının birleşiminden oluşan kesişimsel bir eğitim modeline yönlendirme ve meslek seçiminde eşitlikçi bir kariyer anlayışının ilk adımlarını atmak amaçlanmaktadır.

Ağ, STEAM alanındaki güncel eğitim çalışmalarının; öğrenciler, öğretmenler, ebeveynler ve uzmanlar tarafından erişime açık hale getiren bir platform olarak çalışır. 

Bu girişim Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği, Sivil Toplum Destek Vakfı ve Türkiye Mozaik Foundation desteğiyle hayata geçti.

Hedef ve Amaç

"Benim STEAM Ağım" girişimi güncel eğitim kılavuzları sunan, kadın rol modellerle kız çocukları güçlendiren, STEAM alanında yapılan çalışmaları haritalayan ve eğitim alanında çalışan kamu, özel sektör, sivil toplum örgütleri ve girişimcileri biraraya getirmeyi amaçlayan açık bir eğitim platformudur.

 

Bu girişimin amacı, iyi tasarlanmış bir internet tabanlı ağ yaratarak, kız çocukların STEAM alanlarındaki algılarını ve davranışlarını olumlu yönde değiştirmektir. Bu ağ yaratımının arkasındaki bir diğer amaç yer ve zamansal sınırlılıkları ortadan kaldırmak ve hedeflenen gruplara ulaşılabilir bir içerik vermektir. 

 

Eğitimde toplumsal cinsiyet eşitliğini merkeze alan bu girişim hem kadınları, hem de kız çocukları sürdürülebilir bir biçimde güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Girişim, rol modellerle kurduğu ilişkide deneyimleri sürekli eğitim alınan alanın dışına taşıyarak, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin meslek alanında yarattığı olumsuzlukları kırmayı hedefler. 

Girişim, ekolojik metot anlayışıyla kendini sürdürür.

Yöntem

Kız çocukların STEAM alanlarına katılmasını etkileyen çok katmanlı bir döngü vardır. Hiçbir etken tek başına kız çocukların bu alana katılma süreçlerini etkilemez. Ekolojik çerçeve modeli kız çocukların içinde bulundukları aile, akran çevresi, okul ve toplum gibi katmanları bir arada düşünmemize yardımcı olan bir çerçeve olarak düşünülebilir.

Benim STEAM Ağım, ekolojik çerçeve modelinden esinlenerek yalnızca kız çocuklara değil aynı zamanda onların yaşamlarını şekillendiren veliler ve öğretmenler gibi aktörlere de ulaşmaya çalışır.

Ekolojik modele göre kız çocukların etkilendikleri farklı katmanlar vardır ve olumlu etkinin oluşabilmesi için farklı katmanlarda eş zamanlı sürdürülebilirlik gerekir.

Evrende keşfedecek çok şey var!

Girişim ekibi

zekican-sarisoy-benim-steam-agim-1.png
benim-steam-agim-arzu.png

Danışma kurulu

aslı-akarsakarya-benim-steam-agim.png
burcu-yilmaz-benim-steam-agim.png
aylin-cakiroglu-cevik-benim-steam-agim.p
benim-steam-agim-cigdem-yalcin.png
bilge-tas-benim-steam-agim-1.png
ebru-hanbay-cakir-benim-steam-agim.png
ekin-bozkurt-benim-steam-agim.png

Emine Ülkü Sarıtaş

Ezgi Koman

Çocuk Hakları Uzmanı

mehmet-can-irhan-benim-steam-agim.png

Meltem Gizem Şatır

Sivil Toplum Çalışanı

 

Benim STEAM Ağım

Güniz Sokak. No:22/2

Çankaya, Ankara

benimsteamagim@gmail.com

Tel: +(90) 312 427 00 20

0551 032 6427

  • Siyah Instagram Simge
  • Siyah Facebook Simge
  • Siyah YouTube Simgesi

İletişime geçelim!

© 2019 by Benim STEAM Ağım

  • Siyah Instagram Simge
  • Siyah Facebook Simge
  • Siyah Heyecan Simge
  • Siyah YouTube Simgesi
  • medium-logo